DSLAM Kilidi Nedir?

DSLAM kilidi; internet hızına getirilen bir sınırlamadır. Turknet ve benzeri firmalar bunu 88 mbps civarında bir değer ile sınırlamaktadır. DSLAM kilidi ile müşterinin daha yüksek hıza erişmesi önlenir. Bu kilidin kaldırılması download hızının yükselmesine, upload hızının düşmesine yol açar.

DSLAM kilidi kaldırma için Türk Telekom’a başvurmak gerekir. Turknet veya diğer firmalar bununla doğrudan ilgilenmezler. Hız profilinizin manuel olarak ayarlanmasını istiyorsanız talebinizi hizmet aldığınız internet servis sağlayıcıya iletmeniz gerekir.

Sonuç alamadığında Cimer’e şikâyette bulunanlar mevcuttur. Çözüme ulaşabilmek için son çare bu yola başvurmanız mümkündür. En geç 10 iş gününde cevap gelecektir.

DSLAM Ne Demektir?

Açılımı Digital Subscriber Line Access Multiplexer şeklindedir. Bir network çevre aygıtı/birimidir. Başka bir ifadeyle digital abone hattı erişim paylaştırıcısıdır. DSLAM sayesinde DSL bağlantısı pek çok müşteriye yüksek hıza sahip tek bir ATM hattından sağlanır.

DSLAM Ne İşe Yarar?

 1. DSLAM kullanımı sırasında farklı bölgelerdeki DSL abonelerinden gelen sinyaller toplanır.
 2. Ardından bunlar, Çoklayıcı (MULTIPLEXER) teknolojisi yardımıyla yüksek hızlı bir network omurga (BACKBONE) hattına iletilir.
 3. DSL sinyali DSLAM aygıtı tarafından algılanır.
 4. POTS dağıtıcısına sahip bir ADSL modem kullanarak veriyi ve sesi tanımlar.
 5. Verileri DSLAM alır; sesler PSTN’e gönderilir.
 6. Daha sonra ATM vasıtasıyla internete çıkarılır.
 7. Aboneye gönderilen yanıt ATM’den DSLAM ve ADSL’e ulaşır.
 8. VDSL modemlerin bağlandığı DSLAM’ler VDSL sinyalleri üretir. VDSL DSLAM’ler tarafından kullanılan katman iki protokolü EFM’dir. Bu; ‘Ethernet in First Mile’ olarak bilinir.
 9. Çok yüksek bant genişliğinden faydalanmaya imkân verir. 200 metreye kadar ortalama 100 Mb/s bant genişliği sağlanabilir.
 10. VDSL için en uygun çözümler; FTTx, FTTC ve FTTB şeklindedir.
 11. Kullanılan VDSL DSLAM 8 portlu ise onun için FTTB uygundur. Eğer daha çok porta sahipse FTTC uygulamasından yararlanılabilir.
 12. DSLAM çoklayıcıları ATM (asynchronous transfer mode) birleşimleriyle de bağlanabilir. Bu durum hangi ürünün kullanıldığına göre değişir.

Mesafelere Göre DSLAM Hız Limitleri

DSLAM hız limiti mesafe doğrultusunda değişiklik gösterir. Bunu aşağıdaki liste açıklamaktadır:

 • 800 kbit/s at 17,000 feet (~5.2 km or ~3.2 mil)
 • 5 Mbit/s at 15,000 feet (~4.5 km or ~2.8 mil)
 • 16 Mbit/s at 7,000 feet (~2.1 km or ~1.33 mil)
 • 19 Mbit/s at 6,000 feet (~1.8 km or ~1.14 mil)
 • 21 Mbit/s at 5,000 feet (~1.5 km or ~.95 mil)
 • 22 Mbit/s at 4,000 feet (~1.2 km)
 • 23 Mbit/s at 3,000 feet (~900 m)
 • 24 Mbit/s at 2,000 feet (~600 m)
 • 25 Mbit/s at 1,000 feet (~300 m)


Yorumlar;

“DSLAM Kilidi Nedir?” için bir yanıt

 1. mehmet ekin avatarı
  mehmet ekin

  türknet kullanıyorum ve dslam kilidim mevcut, türknetle dslam kilidimin kaldırılması konusunda görüştüğümde böyle bir hizmetlerinin olmadığını söylüyorlar fakat bir çok kullanıcının kaldırıdğını gördüm. ekran resimleriyle kilitten önceki ve sonraki hızlarını paylaşıyorlar. benimde kapasitem 113mbps olmasına rağmen dslam kilidim 88mbps de sabitlenmiş ve daha yüksek hız alamıyorum. defalarca türknete dslam kilidimi kaldırlmaları konusunda talep oluşturdum ama ısrarla böyle bir hizmetimiz bulunmuyor diyorlar. türk telekom bana 113mbps hız verirken türknet hızımı 88mbpse sabit durumda ve hızımı yükseltmiyor.

 2. […] önceki Dslam Kilidi Nedir? başlıklı yazımızda da anlattığımız gibi dslam kilidi bulunan hatlar tam performasla […]

 3. […] ortak kaygısı olan bu dslam kilidini çok fazla araştırıyorlar ve devamlı dslam kilidi nedir sorusunu birbirlerine soruyorlar. Türk Telekom ve diğer firmalara da aynı soru yöneltiliyor […]

 4. Güner Ahmet avatarı
  Güner Ahmet

  Dslam kilidi nedir bende çok merak ediyordum, google da yaptığım araştırmalarda çok bi kaynak yok. Sitenizdeki bilgiler gayet anlaşılır ve ihtiyaç karşılayıcı fakat merak ettiğim bir konu var; türk telekom ve diğer firmadan göz göre göre neden dslam kilidini reddediyorlar ? Kilidi kaldırmanın daha kolay bir yolu yok mu ?

 5. Acar avatarı
  Acar

  Bende türknet kullanıcısı olarak dslam kilidine takıldım. Türknet foruma dslam kilidi in açılması için talepte bulundum ve 2 gün içerisinde kilidi açtılar. Eğer türknet dslam kilidi kaldırmak istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz

  1. Emir E avatarı
   Emir E

   Dslam kildini kaldırmadan kaç MBPS
   Alıyordunuz ve dslam kılıdi kalktıktan sonra kaç MBPS alíyorsunuz

 6. recep tekin avatarı
  recep tekin

  arkadaşlar şu lanet kilidi kaldırmanın bir yolu yordamı yokmu bıktım artık ne yaptıysam kaldırtamadım

 7. dslam kilidi avatarı
  dslam kilidi

  Dslam nasıl çalışır diye merak ediyorsanız konumuzun önemli bir parçası olan digital çevrim için son sözümüz “bir görmek lazım”.
  “Dslam” kelimesi olarak bildiğimiz teknik adıyla “Digital Subscriber Line Access Multiplexer” cihazlar, bağlantı noktalarında aslında birbiri ile bağlantı kurmaya hazır halde bekleyen iki analog konut hatlarının birleştirilmesini ve bu iki hatla internette aynı anda farklı şekillerde veri alma-gönderme yapabileceklerini sağlayan cihazlar.
  Bilindiği üzere ADSL internet erişimi veren operatörler, Telekom dslam cihazların da konuğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir