En İyi İnternet Hızı Kaç Olmalı?

En İyi İnternet Hızı Kaç Olmalı?

En iyi internet hızı kaç olmalı? sorusunun cevabı interneti hangi amaçla kullandığınıza göre değişir. Örneğin sürekli büyük boyutlu dosyalar indirmeniz veya karşıya yüklemeniz gerekiyorsa yüksek hıza sahip bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarsınız. İnternet hızı Mbps kavramıyla ifade edilir. Bunun açılımı ‘Mega Bits Per Second’ olup; bir saniyede kaç veri aktarıldığının megabit bazında belirtilmesidir. İnternet kullanımında standart hız birimi budur.

İndirme hızı ile internet hızı farklı şeylerdir. İnternet hızı, çoğunlukla Mbps’e karşılık gelir. Bulunduğunuz yerin santrale ne kadar mesafede olduğu, , server hızları altyapı, modem ile cihazınız arasındaki mesafe gibi faktörler de internet hızını etkiler.

İnternet Hızı ve Download İlişkisi

  • 8 mbps hızında internet bağlantısı kullanıyorsanız saniyede 1 mb’lık indirme yapabilirsiniz.
  • İnternet hızınız 16 mbps ise saniyede yapacağınız indirme 2 mb olur.
  • Hız oranınız 24 mbps veya daha yüksekse, bu kez saniyede 3 mb yahut daha fazla indirme yapma imkânına erişirsiniz.

İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalıdır?

En yüksek internet hızı ne kadar olmalı? diye düşünürken internette en çok neler yaptığınızı hesaba katmalısınız. Sık sık film veya dizi izliyor, online oyunlar oynuyorsanız internet bağlantınızın hızlı olması gerekir. Yavaş bir internet bağlantısı; oyunların donmasına, sayfaların geç yüklenmesine veya bazen hiç açılmamasına yol açar. Dizi ve filmlerin takılmasına ve kalitesinin düşmesine sebebiyet verir.

En doğru internet hızı konusunda karar verirken, interneti kaç kişiyle paylaşacağınızı da göz önüne almalısınız. İnternet bağlantısını başkalarıyla ortaklaşa kullanacaksanız, onların yapacağı işlemler de sizin internet hızınıza etki eder.

Örneğin siz bir video izlerken aynı ağdaki bir kişi 5 GB’lık bir dosya indiriyorsa bant genişliği otomatikmen daha çok ona tahsis edilecektir.

En iyi internet hızı ile indirme hızı arasında yakın bir ilişki vardır. 8 mbps hıza sahip internet bağlantısıyla Steam üzerinden 10 GB’lık bir oyunu saatler içinde indirirsiniz. Fakat hızınız 100 Mbps düzeyindeyse bunu indirmeniz sadece 15 dakikanızı alır.

Hangi İnternet Hızı Daha İyi?

Yukarıda da bildirildiği üzere bu sorunun cevabını internet ihtiyaçlarınız belirler. İnterneti mail göndermek, web’de gezinmek gibi amaçlarla kullanıyorsanız 8 mbps sizin için yeterlidir. Bunun için yüksek hıza ihtiyacınız olmaz.

Fakat büyük dosyalar indiriyorsanız veya upload ediyorsanız, canlı yayın yapıyorsanız, yoğun olarak video seyrediyor veya görüntülü sohbet ediyorsanız hız faktörü oldukça önemlidir.

İdeal internet hız paketleri bugün genellikle 16 Mbps – 50 Mbps civarındadır. Standart kullanıcılar için bu hız aralığındaki paketlerden biri kâfi olup, daha fazlası genelde interneti yoğun olarak veya pek çok kişiyle ortaklaşa kullananlar için gereklidir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızınızın yeterliliğini ölçmek ve sizin için en doğru olana karar verebilmek için internet hız testinden yararlanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli web siteleri vardır. ‘İnternet hız testi’ araması yaparak bu sitelere ulaşmanız mümkündür. Hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsanız onun web sitesindeki hız testi aracını tercih etmeniz önerilir.

İnternet hızınızı test ederken arka planda bir şey indirilmemeli ve güncelleştirme yapılmamalıdır. Bu, daha net sonuçlar almanıza yardım edecektir.


Etiketler:


Yorumlar;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir