İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

İnternet hızı artırma neredeyse her kullanıcının ortak hedefidir. Neyse ki Wi-Fi sinyal gücünü ve internet hızını basit yöntemlerle bir nebze yükseltmek mümkündür. Tabii ki yapılacak temel şey, başlangıçta ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir internet paketi seçmektir.

Fakat bazen bina veya sokak altyapısı yüksek hız almamızı önleyebilir. Özellikle ADSL ileVDSL kullanıcıları bundan daha fazla etkilenir. Öte yandan cihazımızdaki programlar, modeme olan uzaklığımız veya interneti birkaç kişiyle aynı anda kullanmamız hızı etkileyen diğer faktörlerdendir. Bunlara karşı yapabilecekleriniz şunlardır:

İnternet Hızı Artırma Yöntemleri

 1. Modeminizi ortada bir yere koyarak işe başlayabilirsiniz. Modemden yayılan sinyaller tuğla, duvar, cam ve diğer elektronik cihazlarla etkileşime girer. Wi-fi gücünü artırma amacıyla modeminizin konumunu değiştirip evinizin daha merkezî bir alanına taşıyabilirsiniz. Sinyaller evin hangi bölgesinde daha güçlü, hangi bölgeler ‘ölü’ niteliğinde? Bunu belirlemek için CloudCheck ve benzeri mobil uygulamalardan yardım alabilirsiniz.
 2. Modeminizin yanında veya önünde duvar olmaması daha iyidir.
 3. Modemin yakınında başka bir elektronik cihaz bulunması sinyal gücünü negatif etkileyebilir. Televizyonlar, Bluetooth ses sistemleri, ev sinema sistemleri,, buzdolabı vb. sinyallerde parazitler oluşturabilir.
 4. İnternet kablolarını değiştirmek veya kısaltmak da çözüm olabilir. Kablo kalitesi ve uzunluğu hız ile yakın ilişki içindedir. Gereğinden fazla uzun veya eski bir kablo kullanıyorsanız internetinizin yavaşlığından şikâyet etmeniz doğaldır. Kısaltmak yerine farklı bir kablo almak daha güvenlidir.
 5. Modemi kapatıp açmak geçici internet yavaşlığını ortadan kaldırır. Çünkü böyle yaptığımız zaman modeme yeni bir İP adresi atanır. Uzun müddet aynı İP adresine bağlı kalmak yoğun trafik nedeniyle internet hızında azalmaya sebebiyet verebilir. Modemi resetlemek İP çakışmasını giderir, aşırı ısınma problemine fayda sağlar.
 6. İnternet hızı nasıl yükseltilir? diye merak edenlere bir başka önerimiz, modem yazılımını güncellemektir. Çoğu elektronik âlet, özellikle bilgisayarlar belli aralıklarla güncellenmeye ihtiyaç duyar. Bu, performans iyileştirmesi için gereklidir. Modeminizin markası hangisiyse onun resmi web sitesine girerek son güncellemeleri yükleyip kurmanız tavsiye edilir.
 7. İnternet servis sağlayıcınızı arayıp sizin için en doğru ayarları talep edebilirsiniz. Wi-fi ayarlarınızın yeniden yapılandırılması sizi hız sorunundan kurtarabilir. Bunun için aşağıdaki bilgiler işinize yarayacaktır:

İnternet Hızı Artırma Müşteri Hizmetleri

 1. Millenicom Müşteri Hizmetleri: 0850 333 0 333
 2. Türksat KabloNet Müşteri Hizmetleri: 0 850 804 4444
 3. TürkNet Müşteri Hizmetleri: 0850 288 80 80
 4. Turkcell SuperOnline Müşteri Hizmetleri: 0 850 222 1 222
 5. Vodafone Net Müşteri Hizmetleri: 0850 542 0 542
 6. Türk Telekom Müşteri Hizmetleri: 444 0 375

İnternet Hızı Artırma Yolları Diğer Alternatifler

 1. İnternet ağınızın şifresi yoksa belki de başka biri kullanıyordur. Bu da hızınızda düşüşe neden olur. Önce modeme bağlı cihazları kontrol etmeniz, ağda farklı cihazlar varsa bağlantısını kesmeniz gerekir. Ardından güçlü bir şifre belirlemeniz önemlidir.
 2. Arka planda gerçekleşen otomatik güncellemeler internetinizi yavaşlatıyor olabilir. Bunu engellemek için otomatik güncelleme ayarını kapatabilirsiniz.
 3. İnternet hızı yükseltme adına yapabileceğiniz diğer bir şey, antivirüs taraması ile bilgisayarınızda virüs olup olmadığını tespit etmektir. Virüs mevcutsa bunları temizlemek hızınızın artmasına yardım edecektir.
 4. Fakat bazen de internet hızını antivirüsler yavaşlatır. Çünkü bu programlar bilgisayarı ve internet bağlantısını sürekli denetler. Antivirüsü geçici olarak etkisizleştirmek fayda sağlayabilir.
 5. İşletim sisteminizi ve tarayıcınızı güncellemek daha hızlı bir internet bağlantısına sahip olmanızı destekler.
 6. İnternet nasıl hızlandırılır? sorusunu cevaplarken, DNS değiştirmekten de bahsetmemiz mümkündür. Farklı bir DNS adresi kullanmak, proxy ya da VPN hizmetinden yararlanmak yavaş internet derdinize çare olabilir.
 7. İnternetimi hızlandırmak için ne yapmalıyım? diyorsanız arka planda çalışan ve aşırı CPU tüketen uygulamaları sonlandırın.
 8. Sinyal güçlendirici/kablosuz menzil genişletici alarak bunu kullanın.
 9. Bu çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa modeminizi veya internet tarifenizi değiştirin.

Telefonun İnterneti Nasıl Hızlandırılır?

Mobil internet hızı artırma için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 1. Sim kartı çıkarıp yeniden takmak (Telefon kapalıyken yapılmalıdır. Sim kart zarar gördüyse değiştirilmelidir.)
 2. Ağ ayarları ve Bluetooth bağlantılarını sıfırlamak
 3. VPN kullanılıyorsa VPN’i kapatıp yeniden açmak
 4. Uygulamaları güncellemek
 5. Gereksiz uygulamaların mobil veri kullanımını kısıtlamak (Ayarlar\Mobil Veri ya da Hücresel Veri bölümünden yapılabilir.)
 6. Bulunduğunuz konumu değiştirmek
 7. Telefonu kapatıp yeniden başlatmak
 8. Operatörün müşteri temsilcisiyle iletişime geçmek

Etiketler:


Yorumlar;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir