Proxy Nedir ? Ne İşe Yarar?

Proxy’nin ülkemize girişi 2008 senesinde YouTube’ın engellenmesiyle olmuştur. O yıllarda Başta YouTube olmak üzere Ekşi Sözlük ve daha bir çok siteye girmek için ktunnel gibi online proxy servisleri kullanılmaktaydı.

PROXY NEDİR ?

Proxy serverları, browserlar veya internete çıkış sağlayacak yazılımlarla ulaşılmak istenen server arasındaki iletişimin gerçekleştiği sunuculardır. Kullanıcı erişmek istediği sistem için ilk olarak Proxy sunucusuna gelir, ardından Proxy sunucusu üzerinden asıl sunucuya erişir. Bu sayede engelli tüm sitelere erişmek mümkün olur.

PROXY NEDEN KULLANILIR?

Servis sağlayıcılar tarafından engellenen bir platforma erişim sağlamak için.
Evimizdeki / İş yerimizdeki IP adresimizin serverlar tarafından öğrenilmesini engellemek için.
Belirli adreslere aşırı miktarda istek gönderen yazılımlar çalıştırmak için.

PROXY ADRESİ NASIL KULLANILIR?

Proxy’nin 2 kullanım şekli vardır. En yaygın olanı Proxy hizmeti sunan siteler üzerinden erişim sağlamak. İkinci yöntemse IP: Port şeklinde listelenen ve farklı lokasyonlardan giriş yapmış gibi görünmenize yarayan Proxy listelerini kullanmaktır. Chrome, Opera ve Firefox gibi bir tarayıcı yardımıyla, gerekli ayarları sağlayarak proxyler aracılığıyla internete girebilirsiniz.

Ayrıca HideMyIP ve Anonimity 4 gibi bir çok Proxy programı sayesinde de internetteki gezintinizi gizleyebilirsiniz.Yorumlar;

“Proxy Nedir ? Ne İşe Yarar?” için bir yanıt

  1. […] için oldukça iyi bir tercihtir. ‘Ara sunucu’ veya gateway (geçiş yolu) diye de bilinen proxy, genellikle yasaklı sitelere giriş amacıyla kullanılır. Öte yandan kimliğinin internet […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir