Proxy Nedir?

Proxy Nedir?

Proxy nedir? sorusuna kısaca ‘vekil sunucu’ olarak cevap verilebilir. ‘Ara sunucu’ diye de bilinir. Reklam dolandırıcılığı, kimlik avı, veri gizliliğinin ihlâli ve benzeri tehlikelere karşı tercih edilir. Bulunduğunuz lokasyondan erişimi yasaklanan sitelere ulaşmanızı sağlar. Kişisel veya ticari amaçlarla kullanılan proxyler; standart proxy, premium proxy gibi türlere ayrılır.

İnternete bağlanan her cihaz bir IP (atanmış protokol) adresine sahiptir. Bu İP adresini ISS yani internet servis sağlayıcısı tanımlar.

VPN ile proxy birbirinden farklıdır. Proxy yalnızca kurulacak bağlantıyı gizler. Oysa VPN, bütün ağın gizlenmesini sağlar.

Proxy Nasıl Çalışır?

Proxy; cihazınız ile bağlanacağınız sayfa arasında köprü görevi üstlenir. İP adresinizi değiştirerek sizi başka bir yerden internete çıkmışsınız gibi gösterir. Web sunucularından aldığı yanıtları cihazınıza iletir. Bunu yaparken gerçek İP adresinizi açığa çıkarmaz. Gelişmiş güvenlik ve gizlilik için proxy kullanımı oldukça isabetli bir tercihtir.

Proxy Ne İşe Yarar?

  1. Online olduğunuz zaman ziyaret ettiğiniz web sitesi veya internet servis sağlayıcınız etkinliğinizi izler. Çevrimiçi davranışlarınız İP adresiniz sayesinde tespit edilir. Hatta konumunuz da bu adres vasıtasıyla belirlenebilir. İşte proxy, takip edilmenizi önleyerek güvenliğinizi ve gizliliğinizi korur. Böylece siber tehditlere karşı tedbir almanızı sağlar.
  2. Proxy neden kullanılır? sorusunun bir diğer cevabı da yasaklı sitelere erişimdir. Yaşadığınız ülkede mahkeme kararı ve benzeri sebeplerle erişime kapatılan web siteleri varsa proxy sunucu kullanımı ile bunlara ulaşmanız mümkün olur.
  3. Yurt dışında yaşıyor ve sadece Türkiye’den girilebilen siteleri ziyaret etmek istiyorsanız bu kez Türkiye lokasyon proxy imdadınıza yetişir.
  4. Proxy kullanmak İP adresinizi gizler. Web dünyasında anonim bir şekilde gezinmenize olanak tanır. Siteler cihazınızın İP’si yerine, proxy sunucusunun İP adresini görür. Bu da kimliğinizin daha güvende olması demektir.
  5. Proxyler hızlı ve güvenli bağlantı imkânı sunar. Ana internet sunucunuz bağlantı için yetersiz kalıyorsa hızınızı artırmak amacıyla proxy hizmetinden yararlanmanız mümkündür.
  6. Kaynaklara daha hızlı erişmeyi mümkün hâle getirir.
  7. Dâhilî sistem hızında artış meydana getirir.
  8. Virüslere ve diğer zararlı yazılımlara yönelik iyi bir önlem niteliğindedir.


Yorumlar;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir