Sanal Metro Hizmeti Veren Firmalar

Sanal Metro Hizmeti Veren Firmalar

Sanal metro; veri taşıma modellerinden biridir. Sanal metro ile oluşturulan yük dengeleme sisteminde birden çok fiber, bakır ya da 4.5G hattı bir araya getirilir. Bu sistemde trafik, birkaç hattan toplama noktasına eşit olarak ulaşır ve internete çıkışı tek IP üzerinden sağlanır.

Sanal metro ile protokol farklı şeylerdir. Bounding ve Mikrotiğin L2 tünel teknolojileri kullanılarak meydana getirilen yük paylaşım ve High Available  (HA) amacıyla tasarlanmıştır. Bu veri aktarım modeli; birkaç WAN erişiminin NTH / PCC modelleriyle hat dengelemesi için kullanılır. Sanal metro sistemi sayesinde her hattın üzerine eşit trafik düşer. Hatların kapasitesinden tam olarak yararlanmaya imkân verir. Son kullanıcı noktasına İP yönlendirmeleri Exchange noktası üzerinden BGP ile gerçekleştirilir.

Sanal Metro Avantajları

 1. Download Kapasitesi standart bir modemin upload hızına göre en az 10 kat fazladır.
 2. Birden çok Exchance çıkışı vardır. Böylelikle ping seviyesi daha düşüktür.
 3. Excange noktasında saldırılara karşı önlem alınmıştır.
 4. Bütün hatların eşit bir şekilde verimli kullanımına olanak tanır.
 5. Sanal metro ne işe yarar? sorusunun bir diğer cevabı da İP kullanımıyla alâkalıdır. Şöyle ki; gerçek İP kullanma fırsatı sunar. Üstelik bu konuda herhangi bir sınır yoktur. Yani sınırsız gerçek İP tanımlanabilir.
 6. IPv6 Uyumuna sahiptir.
 7. Eşzamanlı trafikler tek bir noktadan kontrol edilebilir.
 8. DSL ârızası oluştuğu zaman trafik, diğer hatlar üstünden otomatik devam eder. Bu yönlendirme, İP kullanım kısıtlaması meydana gelmesini önler.
 9. Verimlilik ve yönetilebilirlik oranı yüksektir.
 10. Mâliyeti metro Ethernet’ten daha düşüktür.
 11. Mevcut altyapıya hızlı bir biçimde adapte olur.
 12. CPU kullanımı yük paylaşımıyla orantılı olarak gerçekleşir.
 13. Datacenter üstünden yüksek kapasiteli koruma sunar.

sanal metro

Sanal Metro Hizmetinden Kimler Yararlanır?

 1. Kurumsal şirketler
 2. Orta ve büyük ölçekli işletmeler
 3. Yoğun olarak download ve upload yapanlar
 4. Hastaneler
 5. Üniversiteler
 6. Turizm merkezleri
 7. Oteller
 8. Kamu kurum ve kuruluşları
 9. Alışveriş merkezleri vb.

Sanal Metro Uygulamaları

Sanal metro kullanımı birkaç farklı şekilde gerçekleştirilir:

 1. vivanet Sanal Metro: Bu yöntemde datacenter’a gereksinim duyulmaz. vdsl ve adsl hizmeti direkt Fly Fiber sunucularından sağlanır. Bu nedenle hat, datacentera çıkmadan birleşir, böylelikle tek İP olarak çalışır. Farklı yöntemlere kıyasla pingleme hızı 1- 2ms oranında daha fazladır. Bütün yönetim tek merkez üzerinden gerçekleştirilir.
 2. Download ve Upload’ın Farklı Hatlardan Dengelenmesi : Bu yöntemde upload ile download farklı hatlardan çalıştırılır. Hat birleştirmesi bu şekilde yapılır. Datacenterda bir araya gelen hat yine tek IP adresi üstünden çıkış sağlar.
 3. Load Balancing: Bu, ‘yük dengeleme yöntemi’ olarak da bilinir. Birden fazla internet hattı bu yöntemle birleştirilip datacentera gönderilir. Bu bölgeden tek İP adresi altında toplanır ve çıkış sağlanır. En düşük kapasiteye sahip olan hattın hatlardan çıkış yapar. 3 tane 32/2 hat olduğunu varsayalım. Bu durumda 96/6 trafiğe ulaşmak mümkün olacaktır. Hatlardan birinin 24/1 olarak çalışması durumunda diğer hatların download hızı en fazla 24Mbps’ye kadar çıkabilir. Farklı operatörlerde aynı özelliklere sahip hatları birleştirmek için tercih edilir.

Hangi Firmalar Sanal Metro Hizmeti Veriyor?

Sanal metro hizmeti veren firmalar arasında öne çıkanlardan bazılarının web adresleri aşağıdaki gibidir:

 1. vivanet.com.tr
 2. viva.net.tr
 3. hotspot.net.tr
 4. ugureren.com
 5. jio.com.tr


Etiketler:


Yorumlar;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir