DSLAM Kilidi Nasıl Anlaşılır?

DSLAM Kilidi Nasıl Anlaşılır merak ediyor musunuz? Bilindiği üzere Türk Telekom alternatif firmalar üzerinden hizmet alan müşterilere Dslam kilidi uyguluyor ve VDSL hatlarının tam kapasiteyle kullanılmasını engelliyor, peki DSLAM Kilidi Nasıl Anlaşılır?

Daha önceki Dslam Kilidi Nedir? başlıklı yazımızda da anlattığımız gibi dslam kilidi bulunan hatlar tam performasla çalıştırılamıyor ve dslam kilidinin kaldırılması da çok zor oluyor. Özellikle Turknet kullanıcılarına uygulanan bu kilit son dönemde Netspeed, Tbtnet, Gıbırnet, Comnet ve Netgalaksi kullanıcılarını da etkilemeye başlıyor.


Hattınızda Dslam Kilidi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Modem arayüzüne girdiğiniz zaman hat değerleri kısmında kapasite başlığında veya alabileceğiniz maksimum hız başlığında bir değer bulunur, örneği bu değer 120Mbps olarak gözükürken mevcut hız kısmıdna 88Mbps gözükür ve en fazla 88Mbps hız alabiliyorsanız hattınızda dslam kilidi vardır.

Dslam Kilidi Hızları Nedir?

Dslam kilidi bulunan hatlarda satın aldığınız internet paketi 100Mbps iken ve maximum kapasite hızı da 100Mbps üzerindeyken Türk Telekom’un size gönderdiği hız 88Mbps ve 79Mbps olabiliyor. Eğer internet hızınız 88Mbps veya 79Mbps ise hattınızda dslam kilidi var demektir.

Hangi Firmalarda Dslam Kilidi Olur?

Kilit genellikle şu firmalarda oluyor;

Turknet Dslam Kilidi,

Gıbırnet Dslam Kilidi,

Netgalaksi Dslam Kilidi,

Fixnet Dslam Kilidi,

Netspeed Dslam Kilidi,

Tbtnet Dslam Kilidi

Dslam Kilidi sadece VDSL hatlarda bulunur. Gpon – Fiber internet aboneliklerinde kilit bulunmaz, ADSL aboneliklerinde de dslam kilidi bulunmaz.

Dslam Kilidi Nasıl Kaldırılır?

Dslam kilidi kaldırmak hiç te kolay bir işlem değildir. Bu kilit Türk Telekom tarafından uygulandığı için yine Türk Telekom tarafından kaldırılması gerekmektedir. Buna rağmen Türk Telekom’a dslam kilidi kaldırma talebiyle gittiğiniz zaman sizleri dikkate almamaktadır. Kaldırmak için hizmet aldığınız firmayla görüşmenizi söylemektedir.

Hizmet alınan firmaya gidildiğinde ise cevap veren teknik destek personeline göre işlem yapıldığı görülmüştür. Örneğin Turknet’e dslam kilidi kaldırmak için başvuran bir müşteriye bu tarz bir işlemin yapılmadığı söyleniyor. Aynı talebi ileten farklı bir müşteriye yardımcı olunarak kilit açma işleminin uygulandığı görülüyor.

Nerspeed’e başvurulduğunda ise hiç bir şekilde bu işlemi yapmadıklarını iletiyorlar ve taleplerinizi dikkate almıyorlar. Netspeed dslam kilidi açabilen okuyucularımız varsa yorumlarda bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.Yorumlar;

“DSLAM Kilidi Nasıl Anlaşılır?” için 2 yanıt

  1. harun avatarı
    harun

    benim hattım da dslam kilidi var mı bilmiyorum speednet 35 mbps kullanıyorum hız testinde 31 32 mbps çıkıyor sizce kilit var mıdır anlayamadım lütfne yarıdmcı olun bana

  2. Batuhan Mahmut avatarı
    Batuhan Mahmut

    Normalde Türk Telekom kullanıyordum geçen hafta Net Speed geçiş yaptım. Modem arayüzüne giridğimde ulaşılabilir hız 128 MBPS gösteriyor paket hızım 75 MBPS ama hız testi yaptığımda 68 MBPS çıkıyor. Facebook ta gördüğüm kadarıyla hattımda DSLAM kilidi olabilirmiş. Sizce hattımda DSLAM kilidi var mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir